Klasična gimnazija fra Marijana Lanosovića s pravom javnosti

Tijekom Domovinskog rata, u kojem su razarana i uništavana materijalna i kulturna dobra našeg naroda kao i njegov duh, mnogi su razumjeli da se narod i država ne brane samo oružjem nego i obrazovanjem i znanjem. Tako se rodila misao da se u Slavonskome Brodu ponovno otvori humanistička škola koja će odgajati i obrazovati plemenite, marljive i čestite mlade ljude. Naime, dolaskom na ove prostore Hrvati su prihvatili klasičnu grčko-rimsku kulturu i kršćanstvo i na njima temeljili i razvijali svoje duhovne i materijalne vrjednote. U središtu tog klasičnoga svjetonazora stoji vjera u vrijednost pojedinca. Ove klasične, humanističke i kršćanske vrjednote svojim će neumornim radom na otvaranju i vođenju škola i drugih kulturnih i javnih institucija među hrvatskim narodom stoljećima njegovati franjevci. Godine 1709. počelo je zalaganje franjevaca za otvaranje škole u Slavonskom Brodu, a već 1807. otvaraju humanističku školu koja je za ono doba bila u rangu naše Gimnazije. To svoje bogato stoljetno iskustvo u njegovanju školskog sustava ponovno su oživjeli 90-ih godina 20. stoljeća otvaranjem Klasične gimnazije fra Marijana Lanosovića. Gimnazije s klasičnim programom rada već su bile otvorene u svim krajevima Hrvatske osim u Slavoniji pa se može reći da je otvaranje takve gimnazije u Slavoniji bila dužnost i obveza prema prošlosti i budućnosti. Gimnazija je odobrenje vlasti dobila 25. kolovoza 1994. godine, a prvi su đaci u Klasičnu gimnaziju fra Marijana Lanosovića upisani u školskoj 1995./1996. godini. Osnivač je gimnazije Hrvatska franjevačka provincija sv. Ćirila i Metoda. Gimnazija je otvorena 19. 1. 1998., a na svečanom je otvorenju p. Domagoj Šimunović rekao da je nastala ˝pod djelom Božjega Duha i ima zadatak čuvati identitet našeg naroda.˝.