MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Holokaust dolazi od grčke riječi ὁλόκαυστος što znači “potpuno spaljen“. Na današnji dan, 27. siječnja 1945. sovjetske jedinice su ušle i oslobodile oko 7500 tisuća zatvorenika iz poljskog koncentracijskog logora Auschwitza. Holokaust je naziv za sustavan progon i uništenje Židova od strane nacističke Njemačke. Drugim riječima, Njemačka je provodila genocid (uništenje cijelog naroda). Zbog toga su osnovani koncentracijski logori, radni logori i geta (dijelovi grada u kojima je židovsko stanovništvo bilo odvojeno od ostatka svijeta). Najveći logori pretvoreni u “logore istrebljenja” bili su: Belzec, Sobibor, Treblinka, Chelmno, Majdanek te najpoznatiji i najzloglasniji od svih Auschwitz-Birkenau. U tim su logorima Židovi bili odmah ubijani. Pretpostavlja se da je do kraja Drugog svjetskog rata ubijeno oko 6 milijuna Židova. Zbog toga se na današnji dan ističe važnost sjećanja na žrtve progona te se odaje počast milijunima žrtava i upozorava se na opasnost rasne mržnje.

 

Sara Vuković 2.a

 

Skip to content