MLADIMA U NASLJEĐE

Mladima u nasljeđe“ projekt je Ministarstva kulture Republike Hrvatske koji podržava i Brodsko-posavska županija. Klasičari, zajedno s učenicima Tehničke škole i Srednje škole Matije Antuna Reljkovića, sudjelovali su u obilasku pojedinih kulturno značajnih lokaliteta naše županije. Prvo odredište bio je Gradski muzej u Novoj Gradiški, gdje su učenici imali priliku vidjeti kiparsku izložbu zavičajnog umjetnika Miroslava Župančića te poslušati prezentaciju Ministarstva kulture pod nazivom „Rijeka Sava, izvor i čuvar baštine“. U prezentaciji je naglašena  materijalna i nematerijalna kulturna baština našega kraja, od crkava i utvrda do narodnih običaja, bećarca itd. Uslijedio je posjet Franjevačkom samostanu i crkvi Sv. Petra u Cerniku. Franjevci, također, imaju bogatu zbirku originalnih biblijskih izdanja koju su godinama obogaćivali posebnim primjercima. Za kraj obilaska ostala je Spomen galerija Ivana Meštrovića i župna crkva u Vrpolju.

Cilj ovoga projekta, tj. Ministarstva kulture RH i Brodsko-posavske županije je mlade naraštaje i buduće nositelje ovoga društva što bolje upoznati s vrlo bogatom kulturno-povijesnom baštinom naše županije i naučiti ih cijeniti povijest, kulturu, umjetnost i ostale segmente života.

Marta Vučković, 4.B